Amortisör Nedir?

Amortisör, aracınızın süspansiyon sisteminin bir parçasıdır. Birçok sürücü, amortisörlerin aracta sarsılmaları önleyen bir konfor sağlayıcı olduğunu düşünür. Halbuki süspansiyon sisteminde yol üzerindeki bozukluklardan kaynaklanan bu şokları emen ve aracın yükünü taşıyan esas unsur yaylardır. Amortisörlerin asıl görevi ise yayların salınımını azaltmaktır. Böylece aracınızın bir çukur yada tümsekten geçtikten sonra defalarca yaylanarak lastiklerin yol tutuşunun azalması ve direksiyon hakimiyetinin kaybolması engellenmiş olur. Tekerlekleri yerde tutar, aracın kasasını dengeler, konforu sağlar. Kısacası amortisörlerin varlığı sayesinde konforlu sürüşten ziyade güvenli bir sürüş sağlanmış olur.Amortisörler, ülkemiz yol şartları da göz önünde bulundurulduğunda, her 20.000 km'de veya yılda en az bir defa uzman biri tarafından kontrol edilmelidir. Nam Amortisör Tamir Servisi olarak bu uzmanlığı size sunmaya hazırız...

     Amortisör Nasıl Çalışır?

Amortisörler, araç süspansiyon sistemlerinde yaylarla birlikte kullanılarak yoldan tekerleklere gelen sarsıntı ve titreşimlerin araba şasisine iletilmeden emilmesini veya en aza indirilmesini sağlarlar. Burada amortisörlerin rolü yaylardan daha değişik bir karakter gösterir. Bu sistemlerde yay tarafından depolanan enerji, salınımlar halinde şasiye iletilmeden amortisörler tarafından emilir. İşte bu prensibe dayanarak yolun düzensizliklerinden dolayı meydana gelen darbe ve salınımları, yaylar, araç gövdesine iletmeyerek depolarlar. Amortisörler ise hareket yönüne ters doğrultuda gösterdikleri direnç ile gerek ilk anda tekerlekten gelen enerjiyi ve gerekse yayda depolanan enerjiyi yutarak ısıya çevirirler. Böylece sarsıntıları azaltırlar. Amortisörler, sadece aracın konforu için gerekli elemanlar değillerdir. Aynı zamanda tekerleklerin yolu iyi kavramaları gibi önemli bir fonksiyonu da yerine getirirler. İyi bir amortisör virajda savrulmayı önler. Tekerleklerin yere iyi basmalarını ve zıplamamalarını sağlayarak hem çekişi artırır, hem de fren yapıldığında duruş mesafesini kısaltır.

Bozuk amortisörün Otomobil üzerindeki etkileri?

1.Direksiyon sertleşir:
Amortisör ve helezonları kontrol edin ve gerekirse yenileyin. Otomabilin süspansiyon sisteminin yerine oturması için biraz yol yapın.

2.Frenler zayıflar:
Aşınan amortisör,Otomobilin  fren mesafesini uzatır. 80 km/s hızda kuru ve düzgün olmayan yolda fren mesafesi 2.6 metre artar. 50 km/s hızda virajda fren mesafesi 2.3 metre artar. Bu da emniyetli bir duruşla bir kaza arasındaki farktır. Frenleri kontrol ettirin veya amortisörleri yenileyin.

3. Süspansiyon yumuşar:
Amortisörünüzü veya helezonlarınızı kontrol edin, gerekirse yenileyin.

4. Yol tutuş zayıflar:
Ani manevra sırasında, iyi bir amortisör daha iyi kontrol sağlar. Amortisörleri % 50 aşınmış bir aracın virajdaki maksimum emniyet hızı, kuru bir zemindekine oranla maksimum emniyet hızı % 10 azalır. Amortisörlerin mutlaka değiştirilmesi gerekir.


5. Islak zeminde kayar:

Yüzeyi 6 mm suyla kaplı bir yolda amortisörleri % 50 aşınmış önden çekişli bir araç, amortisörleri yeni olan bir araca göre % 10 daha düşük hızda kaymaya başlar. Amortisörlerin mutlaka çifter çifter ya da tercihen dördünün birden değiştirilmesi gerek. Ön amortisörleri değiştirdikten sonra daima bir ön takım ayarı yaptırın.

6. Direksiyon titrer:
Aşınmış parçaları değiştirin ve amortisör montajını kontrol ettirin.

7. Parlama:
Aşınan amortisör sarsıntıya yol açar. Farlar etkilenir ve hem sizin hemde  karşıdan gelen sürücünün görüşünü engeller.

8.Lastikler aşınır:
Amortisörlerin görevini görmemesi durumunda lastiklerin farklı yerlerden erken ve bölgesel aşınmalarına neden olur ve kullanımını zorlaştırır.

Her türlü Amortisör tamiri ve bakımı yapılmaktadır:

Yaylı amortisör

Coil Over sistemi

Körüklü amortisör

Yay Presleme

Spor Amortisör

Gazlı  amorisörün yağlı amortisöre çevrilmesi

Amortisör sertlik ayarı

Otomobil bagaj veya kaput aksamlarında

Otobüs kabin ve bagaj kapaklarında

İş makinesi kabin, ön arka cam ve kapılarında

Araç koltuk